VIDEO: Slepá ulička, alebo revolúcia? Škoda prezentuje funkcie digitálnej prístrojovej dosky.

Peter Orosz, 22.08.2017
Digitálne prístroje v podaní škodovky uvidíme na frankfurtskom autosalóne.

Škoda Karoq bude prvým modelom českej značky, ktorý ponúkne digitálne budíky v kaplnke prístrojov. Samozrejme, ako takmer všetko v súčasných škodovkách, aj tento komponent pochádza z koncernových zásob. Našťastie im dovolili aspoň prispôsobiť grafiku, ktorá vyzerá veľmi dobre a kopíruje dizajn analógových prístrojov značky. Digitálne prístroje Citroënu C4 Cactus vyzerajú v porovnaní so škodovkou akoby boli navrhnuté v minulom storočí a fungovali pod Windowsom 98.


Tým prirovnaním som nechcel potopiť Francúzov, ale poukázať na základný problém digitálnych prístrojov. V šuplíku mi ešte stále leží môj prvý dotykový telefón, ktorý má slabé rozlíšenie, smiešnu grafiku a nepraktický systém. Pred pár rokmi som ale z neho bol úplne nadšený, tak ako som dnes nadšený zo súčasného telefónu, ktorý som zakúpil pred pár mesiacmi.


Podobný osud postihne aj digitálne prístroje. O pár rokov vám ich smiešna grafika a slabé rozlíšenie budú liezť na nervy. Technika starne príliš rýchlo, čo sa o analógových prístrojoch povedať nedá. Za posledných 40 rokov sa totiž veľmi nezmenili a patria do kategórie „nestarnúcich prvkov“. Výber je samozrejme na vás, osobne ale dúfam, že možnosť výberu analógových prístrojov nám tu ešte nejaký ten rok ostane. Ja by som si za ne asi aj v budúcnosti priplatil. Ak ste ale skalným fanúšikom technologického pokroku, tak vás nové funkcie určite potešia.


Na výber máte 4 rôzne režimy, a to klasický, digitálny, informačný a redukovaný. Ich vizualizácie si môžete pozrieť vo videu pod článkom a vybrať by si mal naozaj takmer každý.