Veľká fotogaléria: Legendárny Moskvič 412 oslavuje 50 rokov!

Peter Orosz, 20.08.2017
Jeho výroba pritom trvala neuveriteľných 30 rokov!

Moskvič vznikol už v roku 1929 a v licencii vyrábal rôzne zahraničné automobily, prevažne americkej konštrukcie. Po vojne ale začali experimentovať aj s vlastnou konštrukciou. Skutočná revolúcia však prišla až v roku 1967, keď spustili výrobu modelu 412.


V porovnaní so staršími modelmi, mal Moskvič 412 výrazne zjednodušené nároky na údržbu, nižšiu spotrebu paliva a vyšší výkon. To všetko pri použití veľkého množstva pôvodných dielov. Pod kapotou ste mohli nájsť úplne nový celohliníkový motor s rozvodom OHC. Auto zaujalo aj 4-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá bola navyše synchronizovaná.V roku 1969 prešlo auto miernou modernizáciou. Nová bola predná maska, obdĺžnikové svetlomety či bezpečnostná palubná doska z mäkkého materiálu. Moskvič mal na tú dobu aj bohatú výbavu. Nechýbalo veľké množstvo chrómovaných prvkov, alternátor, viacrýchlostné stierače či ventilátor kúrenia, oddelené a posúvateľné predné sedadlá s možnosťou sklápania, nastaviteľné spätné zrkadlá alebo podsvietené prístroje.


V hlavnom meste ukončili výrobu už v roku 1976, jeho miesto prebral nový model 2140. Ten ale koncepčne vychádzal z predchádzajúcej generácie, takže išlo len o akúsi hĺbkovú modernizáciu. V Iževsku sa Moskvič 412 vyrábal až do roku 1997.