Toyota a Mazda sa spoja, budú v USA vyrábať elektromobily

Redakcia, 04.08.2017
V spoločnej továrni budú vyrábať aj úplne nové elektrické autá, vlastné značky si však zachovajú.
Ilustračná fotografia, joint-venture Toyota×Mazda (foto: Autoviny.sk)

Významné japonské automobilky Mazda a Toyota plánujú vytvoriť joint-venture a spoločne vyvíjať elektrické automobily. O novom obchodnom partnerstve informoval japonský denník Nikkei a americký portál Electrek.

Spájanie rôznych značiek pod jednu strechu, aby sa tým napĺňali ciele jedného projektu, nie je vo svete ničím výnimočným. Na spoločných cieľoch pracujú aj Renault a Nissan, Peugeot a Citroën, Daimler a aliancia Renault-Nissan, Chery Jaguar Land Rover, BMW a Viessmann a našli by sme mnohé ďalšie. Spolupráca Mazdy a Toyota pre autopriemysel prinesie okrem iného aj nové elektromobily.

Mazda plánuje uviesť nové elektromobily v roku 2019, Toyota v roku 2020. Joint-venture umožní automobilkám vytvárať vlastné vozidlá s jedinečným dizajnom, využívať však budú jednu továreň v Spojených štátoch. Podľa Toyoty bude táto továreň produkovať 300-tisíc kusov automobilov ročne.

Podľa portálu Electrek však bude výroba elektromobilov až druhým cieľom spoločného projektu, továreň bude podľa všetkého vyrábať aj tradičného vozidla so spaľovacími motormi, eventuálne hybridnými pohonmi.