Elektrický Fisker nebude mať avizované grafénové batérie, nabíjanie za 9 minút asi neponúkne tiež

Redakcia, 26.07.2017
Luxusný elektromobil EMotion by chcel konkurovať najslávnejšiemu modelu od Tesly, zatiaľ však počúvame o tom, ako sa značke nedarí zaviesť technológie do praxe.

Americká automobilka Fisker, ktorej debutový model EMotion budeme pri premiére sledovať už 17. augusta, nakoniec nebude využívať avizované grafénové batérie. Ustúpenie od toľko pochvaľovanej technológie má nepochybne viac dôvodov. Jedným z nich môže byť aj to, že nebol dostatok času na ich dokonalé otestovanie.V debutovom modeli EMotion bude na uskladňovanie energie použitá overená technológia s lítium-iónovými článkami (Li-Ion), ktoré sa v elektronike používajú už od roku 1991 a ich masové využitie započala japonská firma Sony.

Fisker EMotion koncept

Grafénové batérie pre automobily sú zatiaľ sci-fi, avšak už nie tak vzdialené. Táto technológia síce dramaticky nemení spôsob, akým sa elektrina v akumulátore uskladňuje, umožňuje však elektromobilom dosahovať dlhší dojazd a skracuje dobu nabíjania.

Spoločne s otáznymi grafénovými akumulátormi sa teraz špekuluje aj o budúcnosti nabíjacích staníc Fisker Ultracharger, ktoré mali byť revolučné: za 9 minút nabíjania mali batérie nabiť natoľko, aby elektromobil poháňali až 200 kilometrov. Výsledok join venture firiem Fisker a Nanotech, ktorý mal konkurovať tesláckym Superchargerom, je však zatiaľ v nedohľadne.