Lexus LS zrýchľuje iba o 0,1s pomalšie ako športový variant Jaguar XJR575

ERIK STRÍŽ, 25.07.2017
Obe značky modernizovali svoje limuzíny a hoci by sme ich nemali porovnávať, oslovujú rovnakú cieľovú skupinu.

Jaguar XJR575

Pre modelový rok 2018 značka Jaguar pripravila špeciálny variant limuzíny XJ, model XJR575. Ten vznikol pod záštitou divízie Special Vehicle Operations, získal pod kapotu 5-litrový motor typu V8 s preplňovaním a výkonom ohromných 575 konských síl. Krútiaci moment je takisto mimoriadny: až 700 Nm. Z nuly na 100 km/h zrýchli už za 4,4 sekundy a maximálna rýchlosť je 300 km/h.

Jaguar XJR575

Sú to prekvapivo krásne čísla a je potrebné uvedomiť si, že čítate o limuzíne, nie o športovom roadsteri. Jaguar XJR575 je vybavený aj pokrokovým systémom All-Surface Progress Control (ASPC).

Jaguar XJR575

Nový Lexus LS

Bonitní zákazníci sa definitívne zmenili a ako tvrdí Lexus, dnes už nikoho neurazí, keď podnikateľ vystupuje a oblieka sa neformálne. Platí to aj pre automobilový dizajn, ktorý už ani v kategórii limuzín nemusí byť konzervatívny.

Lexus LS

Piata generácia Lexusu LS je postavená na architektúre GA-L (Global Architecture for Luxury Vehicles), ktorá bola prvýkrát použitá pri športovom kupé LC. Využitie novej platformy z hliníka a vysokopevnostnej ocele zvýšilo pevnosť karosérie pri znížení hmotnosti takmer o 90 kg v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. (*zdroj: Lexus*)

Lexus LS

LS je poháňaný 415-koňovým motorom so šiestimi valcami a dvojitým preplňovaním, jeho krútiaci moment dosahuje až 600 Nm a podľa slov výrobcu pokorí aj doteraz obľúbený a výhradne používaný V8. Automatická prevodovka má až 10 stupňov a umožňuje limuzíne zrýchliť z nuly na 100 km/h už za 4,5 sekundy. Vyššie uvádzaný Jaguar XJ v špeciálnej športovej úprave zrýchľuje iba o 0,1 sekundy rýchlejšie.