Koncept hyperšportu Jaguar X prichádza z Bratislavy a od Slováka

Redakcia, 13.07.2017
Nie je to oficiálny koncept, ale Briti by sa mohli dielom Ivana Venkova pokojne inšpirovať.
Jaguar X Concept od Ivana Venkova z Bratislavy (stiahnuté z profilu na Behance)

Automobil Jaguar X Concept nemá vyhliadky stať sa reálnym pojazdným modelom, je totiž dielom v Bratislave pôsobiaceho dizajnéra Ivana Venkova, ktoré zverejnil na svojom profile na Behance. Behance je priestor, v ktorom umelci a kreatívci zverejňujú svoje diela a uchádzajú sa tak nielen o pozornosť laickej verejnosti, ale predovšetkým vlastnej komunity.

X Concept získal svoj názov odvodením od slova experimental, určitým spôsobom pritom nadväzuje na koncepčné automobily XJ220 z roku 1988 a C-X75 spred sedem rokov.Automobilka Jaguar dnes nemá vo svojom modelovom portfóliu hyperšport a aj projekt ako C-X75 sa nakoniec po veľkom humbuku na parížskom autosalóne nedočkal realizácie. Štyri elektromotory, benzínový agregát a dve turbá sú skrátka pre civilný aj športový svet priveľké sci-fi, respektíve ním boli pred siedmimi rokmi.

Venkov na svojom profile v sieti Behance zverejnil aj ďalšie pútavé vizualizácie športových automobilov: napríklad Ferrari Concept 2, Mercedes I. či Supercar XC 03. Tvorba tohto bratislavského kreatívca je naozaj mimoriadna, venuje sa produktovému dizajnu s dôrazom na prémiovosť. Aj obyčajná fľaška s olejom v podaní Venkova vyzerá fantasticky, veď si pozrite jeho profil. Zaujímavosťou je, že jeho práce nenachádzajú uplatnenie doma, ale v zahraničí - v Šanghaji, Singapure, Hong Kongu, v USA a tiež v Štokholme.