Dnes by sme ho ani nemali kam zaradiť, také bolo toto auto z 50. rokov malé. S tromi kolesami by sme ho navyše považovali viac za motorku s kokpitom, než za plnohodnotné auto.
Povojnové obdobie vývoju nových automobilov veľmi neprialo, pretože automobilky sa museli v pomerne krátkej dobe preorientovať z výroby pre armádu na civilnú, pričom viaceré ani len nedostali zaplatené za svoju predchádzajúcu prácu v dôsledku turbulentných politických zmien a revolúcií.
Po roku 1945 nových modelov vozidiel vzniklo iba veľmi málo, vieme iba o ôsmich: **Armstrong Siddeley Lancaster, Dodge Power Wagon, Humber Hawk, M.R., Malaxa, Riley RMA, NSB Class 66 a Class 88**.
9. novembra 2019 to bude už presne 30 rokov od pádu Berlínskeho múru, ktorý Nemecko rozdeľoval na západ a východ. BMW pri tejto príležitosti uviedlo krátky príbeh v hlavnej úlohe s BMW Isetta.
Až v 50. rokoch sa automobilky mohli činiť viac, keďže vznikal dopyt po nových modeloch a ľudia sa spamätávali z vojny. Trh začal vyžadovať malé nenáročné automobily s nízkymi prevádzkovými nákladmi a priamou reakciou na túto požiadavku bolo malé auto s názvom Iso. Talianske ultrakompaktné vozidlo bolo natoľko pútavé a žiadané, že licenciu na jeho rebrandovanie si zadovážili aj veľké významné automobilky vrátane BMW.
Iso sa pod odlišnými názvami predávalo v Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii, Španielsku, Belgicku a tiež v Brazílii. Pod záštitou nemeckého automobilového koncernu sa Iso v roku 1955 premenovalo na Isetta. Celkovo sa týchto vozidiel predalo viac ako 160-tisíc kusov, čo je na 50. roky veľmi zaujímavá obchodná bilancia.
BMW Isetta malo veľmi neštandardné rozmery aj proporcie. **Motor mal iba jediný valec**, s výkonom 13 konských síl však na pohon malého ľahkého stroja stačil. Spotreba benzínu dosahovala krásne iba 3 litre na sto kilometrov jazdy, maximálna rýchlosť dosahovala 85 km/h.
Typickým prvkom vozidiel Iso/Isetta je **nástup do interiéru spredu**. Dvere sú zakomponované do prednej kapoty, takže pri nastupovaní do vozidla zavadzali volant a pedále. Tento nedostatok bol však pre malé auto tak charakteristický, že ho dizajnéri neodstránili.
**Pasažieri na zadných sedadlách** mali k dispozícii plnohodnotné bočné dvere.
V roku 1956, teda rok po osvojení modelu, sa BMW rozhodlo osloviť aj bonitnú klientelu a predstavilo Isetta **Moto Coupe DeLuxe**. Tento deluxe model mal ako doplnok **sťahovacie okná** a dnu sa vošli až štyria ľudia (samozrejme, museli byť útlejší).
### Nástupca
Pokračovateľom Isetty bol od roku 1957 model **BMW 600**, ktorý spravil z trojkolesového autíčka s motorom z motorky plnohodnotné štvorkolesové auto mimoriadne malých rozmerov pre štyroch pasažierov vrátane vodiča.
9. novembra 2019 to bude už presne 30 rokov od pádu Berlínskeho múru, ktorý Nemecko rozdeľoval na západ a východ. BMW pri tejto príležitosti uviedlo krátky príbeh v hlavnej úlohe s BMW Isetta.
Inzercia
Inzercia
Inzercia
Inzercia
AUTOVINY.SK » Aktuality » BMW Isetta: Ikonický veterán s jednovalcom a 3-litrovou spotrebou
Erik Stríž je slovenský motoristický novinár, bývalý šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Jeho autorské portfólio zahŕňa spravodajstvo, testy automobilov, motocyklov a úžitkových vozidiel a dopravnú poradňu. Zvýšenú pozornosť venoval legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti. Je tiež autorom dizajnu a loga webu Autoviny.sk
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk