BMW má plne elektrické X2. SUV-čko to ale nie je.

ERIK STRÍŽ, 10.07.2017

Cena by vraj nemala presiahnuť 2500 eur. X2City vyzerá pôsobivo a po skúsenosti s týmto typom „dopravných prostriedkov“ veríme, že sa Nemcom podarí uspieť. Trh s elektrickými kolobežkami je prekvapivo veľký a teší sa veľkému dopytu.

Aj my sme si tento typ šikovnej mestskej prepravy vyskúšali, konkrétne počas testu elektrickej kolobežky Perut Delux. Samozrejme, toto nie je auto, nie je to ani motorka, ktorá by vedela rozprúdiť adrenalín v žilách, ale pre lacné a rýchle presuny po meste celkom vyhovuje. Samozrejme, za predpokladu, že práve neprší a cyklistické cestičky v mestách majú aspoň ako takú úroveň, čo o takej Bratislave určite hovoriť nemôžeme.

Elektrická kolobežka od BMW má názov X2City spadá do kategórie Pedelec25, teda je určená pre jazdcov od 14 rokov vrátane a nevyžaduje vodičské oprávnenie.Kolobežka dosahuje maximálnu rýchlosti až 25 km/h a umožňuje dojazd medzi 25 až 35 kilometrami. Zdá sa, že to nie sú ideálne čísla, ale v porovnaní s konkurenciou sú veľmi prijateľné. 25 až 35 kilometrov je v meste celkom akceptovateľný dojazd, pretože elektrická kolobežka je predovšetkým o presúvaní sa medzi prácou, školou a domovom.

Ako uvádza BMW vo svojej oficiálnej správe, Motorrad X2City je výsledkom spolupráce medzi značkami BMW Motorrad a spoločnosťou ZEG, ktorá vlastní značky Kettler, Bulls, Pegasus či Hercules. BMW tejto korporácii iba licencuje svoju značku, teda predaj a servis nebude zabezpečovať priamo BMW.Elektromotor energiou napája lítium-iónová batéria s kapacitou 408 Wh, uložená je v puzdre odolnom voči dažďu a striekajúcej vode pod plošinou kolobežky. V zadnom kolese pracuje pomocný pohon, ktorý ponúka jazdcovi účinnú podporu pohonu, aktivuje až po dosiahnutí rýchlosti 6 km/h. Riadiaca jednotka na riadidlách ponúka na výber päť rôznych rýchlostí (8, 12, 16, 20 a 25 km/h).

Elektrický pohon je možné kedykoľvek vypnúť pomocou spínača na brzdovej páčke, čím prerušíte akúkoľvek podporu zo strany elektrického motora, vtedy možno jazdiť klasicky odrážaním nohou.