Nový motor roka? Žiadny downsizing, ale 3,5-litrové monštrum od Hondy!

ERIK STRÍŽ, 24.06.2017

Čítate dobre. Medzinárodným motorom roka 2017 sa stal ten, ktorý pracuje v Honde NSX. Má zdvihový objem 3,5 litra a je súčasťou dovedna trojmotorovej pohonnej sústavy, teda hybridu.

NSX znamená New Sports eXperience pre Hondu je to projekt, ktorý v prvom rade poukazuje na technologickú vyspelosť tejto spoločnosti a jej schopnosť konkurovať všetkým ostatným významným značkám pôsobiacich na poli na výkon orientovaných automobilov.V6-ka od Hondy je podľa jej vlastných slov najpokročilejšia vysokovýkonná pohonná jednotka a bol konštruovaný tak, aby vodičovi poskytoval okamžitú odozvu na jeho podnety. S kombináciou spaľovacieho pohonu s preplňovaním a elektrického pohonu to možné je, ale stojí to mimoriadne veľa peňazí. Zaujímavosťou je, že na každom tomto motore pracuje až šesť ľudí, ktorým trvá jeho postavenie celých päť dní.

Efektivite motora dopomáha aj progresívny ventilačný systém Total Airflow, ktorý optimalizuje „nádychy aj výdychy“ vozidla počas jazdy. Výkon spaľovacieho motora je rovných 500 konských síl, s elektrickými motormi 573.NSX dokáže jazdiť v štyroch jazdných režimoch: na elektrinu, v režime Šport zapájajúcom celú pohonnú sústavu, ďalej ako Šport+ a napokon v špičkovom Pretekárskom režime. Ten je určený pre najnáročnejších, ktorí dokážu svoje vozidlo ovládať s vysokou precíznosťou.

Ak vás Honda NSX a jej svetovo najlepší nový motor oslovil, vedzte, že ju na Slovensku nekúpite. Najbližší díleri tohto modelu sú v Paríži, Zurichu, Frankfurte, Dusseldorfe, potom v Monaku, Londýne, v Lipsku a exotickom meste Padua v Uruguay.