Nové Volvo XC60 by mohlo byť lídrom v novodobej bezpečnosti áut

Redakcia, 23.06.2017

Úplne nové Volvo XC60 sme spoznali už aj osobne, keď ho automobilka predstavila v bratislavskom Starom meste. Už vieme, ako novinka vyzerá a aj to, že popri dizajne nadväzujúcom na väčší XC90 a modernejšej technike ponúkne aj ešte väčšiu porciu bezpečnostných systémov.

XC60 by mohol byť vo svojej triede celkom pokojne líder, čo sa týka bezpečnosti automobilu ako takého. Bezpečnostný balíček City Safety je v prípade nového malého SUV doplnený aj o funkcie asistenta riadenia, Oncoming Lane Mitigation a veľmi sa už teraz tešíme na praktický test systému Pilot Assist. Ten ovláda volant, akceleráciu a brzdenie na dobre označených cestách až do rýchlosti 130 km/h.Bezpečnostné systémy umožňujú poloautonómne riadenie, čo znamená, že ešte nejde o takú úroveň automatickej jazdy, ktorou disponuje Tesla, zároveň je oveľa vyspelejšia ako napríklad adaptívny tempomat s udržiavaním v jazdnom pruhu, čo je akýsi prvý stupeň pre autonómnu jazdu.

Ako uvádza slovenské zastúpenie značky, vrchol ponuky pohonných jednotiek bude plug-in hybridný systém pohonu T8 Twin Engine s benzínovým motorom, ktorý dosahuje výkon 407 koní a zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 5,3 sekundy. Na SUV-čko sú to veľmi priaznivé čísla.Cena modelu XC60 sa na Slovensku začína od 47.400,- € s DPH, ide teda o nefalšovane prémiové vozidlo. To, že Volvo patrí do skupiny vyvolených značiek autopriemyslu, dokazuje už celé desaťročia.

Tento rok Volvo oslávilo 90. výročie

Prvý automobil opustil továreň presne 14. apríla 1927. Zakladateľ spoločnosti, Assar Gabrielsson, sa chopil príležitosti a využil vtedajší vzostup automobilového priemyslu v USA a Európe. Švédsko disponovalo lacnou pracovnou silou, potrebnými materiálmi a kvalifikovanými ľuďmi, ktorých Assar potreboval. Výsledkom mladého projektu bol model ÖV4. Dizajnéri sa viditeľne inšpirovali americkou konkurenciou a k pohonu mu slúžil motor s objemom 1.9 litra. O individualizácii sa hovoriť nedalo, pretože karoséria bola dostupná len v jedinom farebnom vyhotovení – tmavomodrá s čiernymi blatníkmi.

Čítajte zvyšok článku Volvo oslavuje 90 rokov emotívnym videom.