Prečo sa Britom páči Škoda? Uprednostňujú ju aj pred Mercedesom a Jaguarom

ERIK STRÍŽ, 19.06.2017
Škode sa darí vyrábať dobré autá. Najnovšie získala početné ocenenia v britskom zákazníckom prieskume Driver Power 2017.

Jedna vec sú marketingové reči a druhá vec reálne prieskumy medzi zákazníkmi, ktorí si autá reálne kupujú. Vo Veľkej Británii sa teraz z takéhoto prieskumu teší škodovka, ktorá sa dočkala veľmi pozitívnych hodnotení svojich modelov. Najnovšie získala početné ocenenia v britskom zákazníckom prieskume Driver Power 2017.

Značke Škoda sa darí a s príchodom nových a modernizovaných modelov sa to v blízkej dobe zrejme nezmení. U nás bude bezpochyby mimoriadne zaujímavý Karoq a už predávaný Kodiaq, v zahraničí sa zasa sa darí očakávania zákazníkov napĺňať Superbu, Yeti a Fabii.

„Najväčší zákaznícky prieskum spokojnosti Driver Power 2017 vo svojom 16. ročníku analyzuje spätnú väzbu vlastníkov automobilov a poskytuje tak skutočnú predstavu o tom, aké auto má zmysel vlastniť z dlhodobého pohľadu. Značke Škoda sa v prieskume darí tradične dobre, avšak rok 2017 je pre ňu najúspešnejším - získala dovedna 10 zlatých, strieborných a bronzových medailí.“Tento rok sa prieskum pýtal zákazníkov, ako sú so svojimi nie viac ako 12 mesiacov starými autami spokojní. Celkovo bol prieskum tvorený 31 otázkami rozdelenými do deviatich tematických okruhov:

 • Motor a prevodovka,
 • Vonkajší dizajn,
 • Interiér a komfort,
 • Praktickosť a batožinový priestor,
 • Jazda a ovládateľnosť,
 • Bezpečnostné prvky,
 • Spotreba a prevádzkové náklady,
 • Spoľahlivosť a kvalita výroby,
 • Multimédiá, konektivita a elektronika.

Respondenti - reálni zákazníci kupujúci nové autá - zhodnotili kvality svojich áut tak, že vznikol rebríček spokojnosti Driver Power 2017 s nasledovnými výsledkami. Ako môžete vidieť, prvé dve priečky obsadila Škoda, nasledovaná je Lexusom, Toyotou, Kiou a Suzuki. Prekvapilo nás, že také Volvo XC60 obsadilo až deviate miesto, keď ide o naozaj kvalitné vozidlá a rovnako sme prekvapení z toho, že sú ľudia natoľko spokojní s Yeti. Rozdiel v tomto rebríčku určovali iba desatiny percent, nanajvýš dve celé percentá. Je to teda vec štatistiky, v otázke spokojnosti ako takej však všetky automobily z prvej desiatky uspeli výborne.

 1. Škoda Superb - 94,32 %
 2. Škoda Yeti - 93,33 %
 3. Lexus RX - 93,14 %
 4. Toyota RAV4 - 93,11 %
 5. Kia Cee'd - 93,03 %
 6. Suzuki Vitara - 93,01 %
 7. Seat Leon - 92,8 %
 8. Lexus CT - 92,42 %
 9. Volvo XC60 - 92,17 %
 10. Subaru Forester - 92,15 %

Zaujímavosťou je, že jeden z respondentov uviedol, že sa pri výbere Škody Superb rozhodoval aj o Mercedese triedy E a dokonca zvažoval Jaguar XF Sportbrake. Podľa nášho názoru skrátka nemal peniaze na Nemca alebo Brita, ale české auto mu nakoniec zalichotilo kvalitným zákazníckym servisom a proaktívnym prístupom.

Superb skončil s najlepším hodnotením v kategórii Rodinné auto a nad všetkými konkurentmi zvíťazil v kategórii Interiér a Komfort. Ocenenia zlatou medailou tiež Superb získal v kategórii Praktickosť a Batožinový priestor, bronz potom za Vonkajší dizajn.

Kompletné výsledky Driver Power 2017 s percentuálnym vyjadrením spokojnosti: