Bratislavský Volkswagen vyrobil už 5-miliónte vozidlo. Biely Touareg pocestuje do Austrálie.

ERIK STRÍŽ, 14.06.2017
Volkswagen Touareg s výkonom 340 koní s lakom Pure White je už päťmilióntym automobilom vyrobeným v bratislavskom závode.
5-miliónty automobil vyrobený v Bratislave - Volkswagen Touareg

Práve dnes, 15. júna 2017, dosiahol bratislavský závod Volkswagen významný míľnik. Prebehla výroba v poradí už 5-miliónteho automobilu, pričom len v priebehu minulého roka 2016 to bolo 388 687 kusov áut, teda o 8771 kusov menej ako rok predtým

Bratislavský závod je jediným na svete, ktorý vyrába vozidlá piatich značiek pod jednou strechou. Vyrába exkluzívne Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, ŠKODA Citigo, SEAT Mii a karosérie pre Porsche Cayenne. Viac ako 99 % produkcie smeruje na vývoz do 148 krajín sveta. Najväčšie trhy, kam smerujú vozidlá sú Nemecko, USA a Čína.

Touareg s významným číslom je pritom určený na export do Austrálie, pravdepodobne na konkrétnu objednávku zákazníka. Ide o Volkswagen Touareg V8 TDI so zdvihovým objemom 4,2 litra, výkonom 340 konských síl, 8-stupňovou automatikou Tiptronic a v laku Pure White. SUV-čko stojí na 21-palcových kolesách Mallory, interiér je čalúnený do dvojfarebného motívu v koži Nappa.

5-miliónty automobil vyrobený v Bratislave - Volkswagen Touareg

Volkswagenu sa na Slovensku darí

Veľkovýroba koncernu Volkswagen sa v Bratislave otvorila v roku 1991. Trvalo to sedem rokov (1998), kým závod dosiahol počet vyrobených automobilov 100-tisíc, bol ním Volkswagen Golf 4. generácie. Spoločne s automobilmi závod vo veľkom vyrábal aj prevodovky, ktoré exportoval do zahraničia.

Neskôr 30. júna 2002 započala exkluzívna výroba karosérií pre Porsche Cayenne a príprava výroby vozidiel SUV – Volkswagen Touareg.

V januári roku 2003 začína v bratislavskom závode sériová výroba SEATu Ibiza, v Devínskej Novej Vsi sa tak produkujú vozidlá už pre tri značky – Volkswagen, Porsche a SEAT.

Prvý milión vyrobených vozidiel prekročil Volkswagen Slovakia 28. mája 2003 a už necelé dva roky potom, 29. apríla 2005, schádza z linky 1,5-milónte vozidlo - je ním Volkswagen Touareg. V novembri 2005 pribudol do výroby Audi Q7, ktoré sa vyrába exkluzívne v Bratislave pre zákazníkov z celého sveta.

Zdroj: Volkswagen