Túto fotku pozná asi každý. Viete, aký je za ňou príbeh?

Redakcia, 09.06.2017
Pochádza ešte z roku 2005 a je dielom nevšedného rakúskeho umelca.
„Fat Car“ od umelca Erwina Wurma (foto: galéria Xavier Hufkens)

Fat car, tučné auto, je dielom Erwina Wurma, sochára z Rakúska. Tento umelec patrí dokonca medzi vôbec najúspešnejších rakúskych sochárov, venuje sa rozširovaniu konceptu sochárskeho umenia ako takého. Jeho diela sú ukážkou toho, že sa mu to celkom darí.

Slávnu fotku tučného Porsche v krásnej červenej farbe pozná asi každý, internetom koluje už viac ako desať rokov. Wurm uviedol toto dielo na exhibícii na prelome marca a apríla 2005 v galérii Xavier Hufkens a vzbudil záujem zrejme celého sveta.

„Fat Car“ od umelca Erwina Wurma (foto: galéria Xavier Hufkens)

O tom, že bol Wurm nejakým spôsobom uletený, svedčila už jeho kniha z roku 1993 o tom, ako za osem dní pribrať dve konfekčné veľkosti. Aj to bolo umenie a o osem rokov neskôr prejavil svoje rozhorčenie (alebo nadšenie, kto vie?) nad svetom bohatstva, nadbytku a z toho vyplývajúcej obezity. Automobil značky Porsche vyrobil s pomocou polystyrénu a sklených vlákien naozaj precízne, dokonca svojmu dielu doprial aj normálny karosársky lak.

„Fat Car“ od umelca Erwina Wurma (foto: galéria Xavier Hufkens)

Iná jeho výstava s názvom One Minute Sculptures sa tiež teší popularite. Mala za cieľ predstaviť sochy v ich novej podobe, ktorá bude pôsobiť dynamicky a nie ako statický objekt. Živých ľudí - dokonca návštevníkov galérie - nechať stáť v absurdných polohách vzhľadom k bežným každodenným objektom. Ide napríklad o mužaležiaceho pod stoličkou tak, že mu jedna z jej nôh tlačí na oko, ženu nabodnutú na dlhej palici, ženu ležiacu na pomarančoch a podobne. Skrátka, umenie vo svojej čudnej, napriek tomu oceňovanej forme.