Majú dva roky na výrobu lietajúceho auta, zatiaľ nie sú úspešní

ERIK STRÍŽ, 05.06.2017
Možno sa pozeráme na základ budúceho prvého lietajúceho auta značky Toyota.


Iba pred niekoľkými dňami sa verejnosť dozvedela, že značka Toyota venovala grant vo výške 350-tisíc amerických dolárov skupine stojacej za projektom Cartivator. Cartivator je dron vo veľkosti, ktorá umožní prevoz človeka. O niečom podobnom sme už počuli a čítali v súvislosti s dubajskými taxíkmi, ktoré v porovnaní s Cartivatorom aj reálne fungujú.

Cartivator má pred sebou ešte dlhú cestu, musí však všetko stihnúť do roku 2020. Práve v tomto roku sa udejú olympijské hry v Tokiu a na nich chce Toyota odprezentovať funkčný prototyp. Držíme inžinierom palce, pretože zatiaľ ich výsledky neboli veľmi uspokojivé. Stroj síce dostalo vzduchu, najviac však do dvojmetrovej výšky a s následným tvrdým pádom na zem. Pre človeka to teda bezpečné určite nie je, prakticky riešenie nadrozmerného dronu nefunguje vôbec.

Ľudia z Cartivatora majú pred sebou hneď niekoľko dôležitých úloh, ktoré majú bežne na starosti celé samostatné tímy odborníkov. Musia spracovať dron do dizajnu, ktorý bude moderný a pútavý, musia zabezpečiť bezpodmienečnú bezpečnosť pre pilota, vybaviť vzdušné plavidlo technológiami pre komunikáciu, bezpečnosť, ovládanie a komfort, zabezpečiť dostatočnú výdrž a tiež vycibriť vlastnosti počas letu.

Budú to náročné úlohy, ale ich naplnenie je v priebehu dvoch rokov stále reálne. Cartivator bude musieť spolupracovať s kvalitnými ľuďmi, nakupovať kvalitné súčiastky a veľa testovať. S rozpočtom 350-tisíc amerických dolárov od koncernu Toyota by sa to mohlo podariť.