Pozrite si prvé fotografie novej Dacie Duster!

Peter Orosz, 04.06.2017
Druhá generácia populárneho SUV sa predstaví už v priebehu tohto roka.

Milovaná aj nenávidená Dacia Duster sa vyrába od roku 2010, jej nástupcu už testujú v reálnej premávke. Súčasná generácia má za sebou niekoľko drobných modernizácií, vďaka ktorým pôsobí hodnotnejším dojmom. Nedávno dostala do ponuky aj modernú dvojspojkovú automatickú prevodovku EDC. Väčšina majiteľov týchto áut sa však na Duster pozerá tak trochu inak. Kým bežní motoristi Duster kritizujú za sparťanský prístup, skutočným záujemcom ide hlavne o jednoduchosť. To mi potvrdil aj dealer značky, podľa ktorého si tieto autá kupujú v prvom rade starší ľudia. Väčšina z nich je pritom zvyknutá na Škodu 100 či Ladu 2105, a preto nezvyknú dôverovať novým technológiám.


Podobne na tom má byť aj druhá generácia, ktorej prvé fotografie nájdete v našej galérii. Sme veľmi zvedaví na to, ako sa im podarí vyladiť podvozok. Ten v teréne vždy odviedol dobrú prácu, no jazda na spevnených cestách mu robila problém. Potešilo by nás aj lepšie odhlučnenie kabíny a o niečo detailnejšie spracovanie interiéru. Ak by sa Rumunom podarilo udržať nízku cenu, bol by to veľký krok vpred, vďaka ktorému by mohli zaujať aj náročnejších zákazníkov.


Na dĺžku sa druhá generácia sa natiahne o 20 centimetrov k hranici 4,5 metra. Nemala by chýbať ani predĺžená verzia Grand, ktorá poskytne až 4,7 metra a ponúkne sedem miest na sedenie. Pod kapotou by mal pretrvať obľúbený atmosférický benzínový štvorvalec 1.6 SCE. Benzínovou alternatívou bude aj naďalej turbomotor 1.2 TCe. Čo sa týka turbodieselov, očakávame rozšírenie ponuky o modernejší agregát 1.6 dCi. Samozrejmosťou bude zachovanie možnosti výberu medzi predokolku a štvorkolkou.
Pri pohľade na zamaskované vozidlo to vyzerá, akoby bola pod plachtou súčasná generácia. Môžeme len hádať, o čo chlapcom z Dacie ide. Buď sa veľkých dizajnových zmien nedočkáme a pôjde o akúsi opatrnú evolúciu, alebo sa im nový vzhľad podarilo zamaskovať tak, že skutočné línie auta nevieme identifikovať.

Na odpoveď si ale budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov. Podľa prvých správ by sme novinku mohli vidieť už na autosalóne vo Frankfurte.