VIDEO: Pozor na spreje v rozhorúčenom aute, môžu vybuchovať

ERIK STRÍŽ, 30.05.2017
Keď sa Američanka Karmen Ayres vracala k svojmu autu zaparkovanému na parkovisku, zistila, že má rozbité čelné sklo. Z čelného skla trčal sprej na vlasy, ktorý mala predtým v aute.

Udalosť, ktorá sa tento týždeň odohrala v Spojených štátoch, je pripomienkou aj pre Slovákov, že by si mali dávať pozor na to, čo skladujú vo svojich autách. Nastupujúce vysoké teploty sa interiéri automobilu môžu aj znásobiť. Neprospieva to ani samotnému interiéru, o nejakých potravinách a sprejoch ani nehovoriac. Kuriózny prípad z Vancouveru nastal vtedy, keď bolo auto majiteľky dlhší čas odparkované na vonkajšom parkovisku pri dennej teplote asi 32 stupňov Celzia. Ak je automobil na priamom slnku, môže teplota v interiéri dosahovať až 50 °C, čo už predstavuje nebezpečenstvo. Potraviny sa môžu začať kaziť a aerosolové spreje sa začínajú rozpínať zvnútra.

Sprej na vlasy, zrejme nejaký lak, pri vysokej teplote explodoval vo svojej spodnej časti a čiastočne preletel cez čelné sklo. Aj keď trocha pochybujeme o tom, že by bol takýto sprej schopný vyvinúť takú silu, že prerazil nielen dve vrstvy skla, ale aj ochrannú fóliu, ktorá ich drží pokope, nebudeme sa púšťať do diskusií o hodnovernosti reportáže z americkej stanice DGW8.

Zaujímavosťou je, že dotyčná Karmen Ayres je pracovníčkou poisťovne a sama pre KGW8 tvrdila, že sa stretáva s rôznymi vybuchujúcimi predmetmi v autách počas teplých dní - napríklad s nápojmi v plechovkách, vínovými fľašami a tiež so strelnými zbraňami. Teraz do štatistiky prispela aj vlastným prípadom.