Výrobca kamiónov MAN je podozrivý z korupcie. Mníchovská prokuratúra preto odštartovala celonárodnú raziu v centrále, dcérskych firmách a zastúpeniach.
Mníchovská prokuratúra včera nariadila prehliadky kancelárií koncernu MAN a bytov troch obvinených. Razia má pokračovať aj dnes a cieľom vyšetrovateľov sú elektronické súbory. Úrady prešetrujú podozrenie, že MAN pri predaji kamiónov a autobusov dlhé roky systematicky podplácal. Zodpovedný prokurátor potvrdil podozrenie, že „existoval systém na podporu predaja nákladných áut a autobusov v Nemecku“.
Po škandálmi otriasanom Siemense sa tak do pozornosti vyšetrovateľov dostala ďalšia významná nemecká spoločnosť. V prípade MAN-u však ide zatiaľ iba o podozrivé platby v relatívne nízkej výške. Nelegálne provízie mali v Nemecku dosiahnuť milión eur a v zahraničí 15 miliónov eur. V kauze Siemens naproti tomu vyšetrovatelia odhalili pochybné prevody v hodnote 1,3 miliardy eur.
Podľa prokuratúry predajcovia MAN-u vyplácali firemným nákupcom „provízie“, aby nakúpili alebo prenajali výrobky ich koncernu. Tento postup umožnil premyslený systém, v rámci ktorého sa za každý predaný kamión spravidla vyplácalo niekoľko stoviek eur. Vyšetrovatelia majú troch obvinených, mali by to byť zamestnanci odbytu. Vedenia firmy sa podozrenia nedotklo, i keď ich ako svedkov vypočuli.
Podozrivé platby sa mali zrealizovať v rokoch 2002 až 2005 a odhalila ich pravidelná daňová kontrola. Prokuratúra ani koncern s odvolaním sa na priebehajúce vyšetrovanie neuviedli, či sa podplácalo aj v neskorších rokoch. MAN sľúbil plnú podporu a spoluprácu. Etický kódex koncernu zakazuje akékoľvek platby alebo dary „s cieľom získať objednávky alebo výhody pre MAN a ďalšie osoby“. Šéf koncernu Hakan Samuelsson korupciu vyzdvihol ako prioritnú tému v roku 2006 a následne MAN schválil nový etický kódex. Po vypuknutí škandálu okolo Siemensu firma najala dvoch externých ombudsmanov, ktorí majú zbierať informácie o možných porušeniach pravidiel.
Zdroj: Financial Times Deutschland
Spracovala: Soňa Zverková