Od 1. mája vstupuje do platnosti nová vyhláška ministerstva zdravotníctva o nových autolekárničkách. Keďže ešte donedávna nebola známa ich presná forma ani obsah, na trhu sa zrejme ešte nejaký čas neobjavia. Všetko závisí od pohotovosti výrobcov.
Motoristi si však môžu kúpiť lekárničky vyrobené podľa pôvodnej vyhlášky, ktoré sú momentálne dostupné v predajniach. Tie sa môžu používať až do dátumu expirácie a nemusia obsahovať kartu prvej pomoci. Prípadného šikanovania zo strany polície sa nemusíte obávať, pretože každá lekárnička musí mať na obale dátum dodania na trh. A podľa neho sa určí, či musíte alebo nemusíte mať kartu prvej pomoci.
Nehrozí ani to, že by sa z lekárničiek stal nedostatkový tovar. Výrobcovia totiž môžu až do 31. júla tohto roka prinášať na trh staršie lekárničky, no musia ich doplniť o kartu prvej pomoci. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková odporúča motoristom, aby si pri kúpe lekárničky po 1. máji skontrolovali dátum jej dodania na trh a podľa neho aj kartu. Nezávisle od toho si skontrolujte obsah lekárničky a dátumy expirácie jednotlivých prvkov, pretože za nekompletnú autolekárničku hrozí pokuta 60 € (1 807,56 Sk).
Presný výzor novej autolekárničky ešte nie je známy, no poznáme už jej formu aj obsah. Lekárnička bude rozdelená do štyroch modulov so samostatným dátumom spotreby a musí obsahovať kartu prvej pomoci. Prvá strana karty pomocou piktogramov popisuje základný postup pri záchrane ľudského života a uvádza telefónne čísla záchranných zložiek. Na druhej strane sa nachádzajú písomné rady pre zastavenie krvácania, oživovanie, ako aj postup pri poranení chrbtice, hrudníka, zlomenín a popálenín.
Prvá pomoc je povinná, hoci zatiaľ je otázne, či laik naozaj bude schopný účinne poskytnúť prvú pomoc. V tom by síce mohla pomôcť karta prvej pomoci, no všetko závisí predovšetkým od psychických dispozícií záchrancu. Tak či onak, povinnosť poskytnúť prvú pomoc riešia hneď tri legislatívne normy – trestný zákon, zákon o zdravotnej starostlivosti a občiansky zákonník. Podľa trestného zákona ten, kto „neposkytne potrebnú pomoc, hoci tak mohol urobiť bez ohrozenia seba alebo inej osoby“, môže skončiť vo väzení až na dva roky.
Informácie o autolekárničkách budeme postupne dopĺňať, pribudnú aj vyjadrenia odborníkov. Presné znenie vyhlášky č. 143/2009 nájdete na stránke www.zbierka.sk prípadne na http://jaspi.justice.gov.sk.
Text: Soňa Zverková
**Obsah autolekárničky pre osobné vozidlá:
Modul 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu** 1. rúško resuscitačné s ventilom – 1 ks
2. izotermická fólia 220 x 140 cm alebo 200 x 150 cm – 1 ks
3. vyšetrovacie rukavice, min. veľkosť L – 2 páry
4. utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, samostatne zabalené – 4 ks
5. ostré celokovové nožnice so zaoblenými hrotmi určené pre zdravotníctvo, min. dĺžka 15 cm – 1 ks
6. zatváracie špendlíky s min. dĺžkou 4 cm – 6 ks
**Modul 2 – Malé rany, odreniny** 1. náplasť s vankúšikom (rýchloobväz) 4 cm x 8 cm – 10 ks
2. tampóny s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom alebo utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom na ošetrenie drobných rán, samostatne zabalené – 8 ks
3. gázový krycí obväz sterilný – kompres (min. 7,5 x 7,5 cm) – 2 bal. á 5 ks
4. náplasť hladká textilná, 2,5 cm x 5 m, lepivosť min. 7N/25 mm – 1 ks
**Modul 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny** 1. obväz hotový sterilný s kompresom, min. šírka obväzu 10 cm, min. rozmery kompresu 10 cm x 10 cm, min. dĺžka obväzu 120 cm, savosť kompresu min. 800 g/m2 – 2 ks
2. gázový krycí obväz sterilný – kompres (min. 10 x 10 cm) – 2 bal. á 5 ks
3. ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 10 cm x 5 m – 1 ks
4. ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 6 cm x 5 m – 1 ks
**Modul 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov** 1. elastický obväz dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 10 cm x 4 m – 2 ks
2. elastický obväz dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 6 cm x 4 m – 2 ks
3. trojrohá šatka textilná, rozmery najmenej 96 x 96 x 136 cm – 2 ks